Вас вітає вчитель-логопед ДНЗ №15

Заяць Наталя Миколаївна

/Files/images/DSC_3664.JPG

/Files/images/апролдж.jpg

Щоб вчасно помітити мовленнєві порушення у дитини і звернутися до фахівців (логопеда, дефектолога, психолога, невролога, хірурга, сурдолога), дуже важливо знати норми мовленнєвого розвитку.

Етапи розвитку мовлення досить умовні, тому що кожна людина засвоює мову індивідуально, але все ж знання основних особливостей розвитку мовлення дозволяє відмежувати норму від патології.

ЕТАПИ МОВЛЕННЄВОГО РОЗВИТКУ

Вік Характеристика (в нормі) Можливі порушення мовленнєвого розвитку та їх наслідки
Перші тижні життя Крик, що сигналізує про голод, біль тощо. У перервах між годуваннями дитина спить. Дитина нормально ссе груди (соску). Фізичний розвиток проходить нормально. Постійний нав'язливий крик із захлинанням, що супроводжується порушенням режиму сну, може бути ознакою органічного ураження центральної нервової системи. Такі порушення у годуванні дитини, як: не бере груди, не може смоктати, захлинається, молоко виливається через ніс — можуть свідчитипро органічне ураження нервовоїсистеми (слід негайно звернутися до педіатра та невропатолога).
Кінець 1 - початок 2 місяця Зосередження на мовленні дорослого (дитина затихає, уважно слухає, часто усміхається).
2 - 3 місяці Пошук обличчя того,хто розмовляє.
3 місяці Агукання.
5 - 6 місяців Лепет. Відсутність або швидке затухання лепету, відсутність мовлення в цілому свідчать про порушенняслуху, інтелекту чи про органічне ураження головного мозку.
≈ 1 рік Дитина вимовляє до 10 слів.
1 рік 8 місяців - 2 роки У мовленні дитини до 40 слів, з'являються перші речення з двох слів.
2 роки Дитина розуміє значення однини та множини іменників, значення слів зі значенням зменшеності — пестливості.
3 роки Дитина утворює нові слова за допомогою словотвору, з'являються багатослівні речення (3 і більше слів).
4 роки Засвоєно всі відмінкові та родові закінчення іменників і прикметників (крім найбільш складних нетипових випадків), дитина може контролювати граматичні помилки в мовленні інших людей. Дитина знає і називає основні кольори та основні збірні поняття.
5 років У дитини повністю сформована звуковимова (правильно вимовляє всі звуки, називає та повторює слова різної складової структури). Порушення звуковимови після досягнення дитиною 5 років є патологічними (слід якомога швидше звернутися до логопеда).

/Files/images/мить.jpg

ОРІЄНТОВНІ ТЕРМІНИ ЗАСВОЄННЯ ДІТЬМИ ЗВУКІВ МОВЛЕННЯ

Вік дитини 1-2 роки 2-3 роки 3-5 років 5-6 років
Звуки [А], [О],[Е], [П],[Б],[М] [І],[И],[У], [Ф],[В], [Т],[Д],[Н], [К],[Г],[Х],[Й] [С],[З],[Ц], [Ш],[Ж],[Ч],[ШЧ] [Л],[Р]

Причини мовленнєвих порушень у дітей

Мова – це один із основних засобів спілкування з навколишнім світом, це використання голосу для того, щоб висловити свої думки, ідеї. Процес мовлення може здатися легким, але насправді це складний процес, що вимагає часу, нервів, м'язів і контролю. Коли ми говоримо, координуємо багато м'язів різних частин тіла і систем, у тому числі гортані, яка містить голосові зв'язки; зубів, губ, язика, рота і дихальних шляхів.
Здатність розуміти мову і промовляти координується мозком. Таким чином, людина з ураженням головного мозку в результаті нещасного випадку, інсульту чи вродженого дефекту, може мати мовні проблеми.
Деякі люди з дефектами мови, зокрема, порушення артикуляції, можуть мати проблеми зі слухом. Слух може вплинути на те, як людина відтворює звуки.
Найважливішим періодом для нормального розвитку мовлення у дітей є перші три роки життя. Це час, коли мозок стає більш зрілим. Це "критичний період" для розвитку мовлення.
Приблизно в 2-місячному віці дитина починає воркувати, повторювати звуки, що складаються тільки з голосних. У 6 місяців дитина починає комбінувати голосні і приголосні, видавати звуки, це називається «лепетом». До кінця першого року життя більшість дітей здатні сказати кілька простих слів. Здатність говорити підвищується до кінця другого року, коли дитина може об'єднати слова, щоб передати свої побажання.

Чи є закономірності у розвитку мовлення всіх дітей?

Розвиток мовлення у всіх дітей неоднаковий. Більшість дітей народжуються із схильністю до нормального розвитку мовлення. Деякі немовлята - з інвалідністю, яка заважає нормальному розвитку мовлення. Інші діти набувають мовних розладів після народження.

Як дізнатись, що у дитини затримка мовного розвитку ?

Кожна дитина розвивається у своєму власному темпі. Але якщо ваша дитина не говорить так, як більшість дітей того ж віку, то проблема може бути у мовній затримці.

Що викликає затримку мови?

Мовна затримка спостерігається у 10 відсотків дітей. Найбільш частими причинами затримки мови можуть бути такі: втрата слуху, повільний розвиток, розумова відсталість. Батьки повинні знати про те, що є багато можливих причин мовних розладів, у тому числі інфекції, ларингіт, застуди, інфекції верхніх дихальних шляхів, надмірна напруга голосу, старіння, куріння, параліч голосових зв'язок, що знаходяться дуже далеко один від одного, аномальні нарости на голосових зв'язках, ослаблення голосових зв'язок, алергія, рак горла, щитовидної залози і мозку, травми.

Що повинні зробити батьки, які виявили проблеми у мовленні своєї дитини? До кого звернутись, щоб встановити причину розладів?

Зазвичай, батьки або вчителі першими помічають проблеми з мовленням у дитини. Саме батьки повинні знати, що ці порушення можуть призвести до проблем читання, письма та інших форм спілкування.

Якщо Ви помітили, що ваш малюк:

- взагалі не говорить або його мовлення не відповідає віковим нормам;
- не розуміє або погано розуміє Вас, не виконує прості прохання;
- погано сприймає мовлення того, хто до нього звертається, коли не бачить губ мовця або стоїть до нього спиною, Вам потрібно негайно звернутися до спеціалістів, які могли б встановити причину подібних розладів.

Такими спеціалістами є:

- лікар-психіатр, який може виявити порушення у функціонуванні центральної нервової системи, що негативно впливають на формування мовлення дитини;
- лікар-сурдолог або лор, які після обстеження дитини можуть сказати, чи не спричинене порушення мовлення Вашої дитини дефектом слуху;
- дефектолог, який на підставі висновків інших фахівців, а також після спеціального дослідження визначить, чи не є мовленнєвий розлад наслідком інтелектуальної патології, або навпаки, чи розлад мовлення не призведе до затримки у розвитку інших пізнавальних процесів (увага, мислення, пам'ять, сприйняття), після чого визначить методи корекції;
- вчитель-логопед, який на підставі висновків сурдолога, психіатра, невропатолога, а також після спеціального логопедичного обстеження зробить висновок про характер мовленнєвих порушень і визначить способи корекції.
До працівників охорони здоров'я, які можуть допомогти вам і вашій дитині, відносяться такі: отоларинголог, психолог, психотерапевт.
Чим раніше розпочнеться робота з усунення порушень мовлення, тим більше позитивних результатів вдасться досягти.

/Files/images/вапрол.jpg

РУБРИКА

«ВИ ЗАПИТУЄТЕ – ЛОГОПЕД ВІДПОВІДАЄ»

Чи повинна дитина в 3 роки правильно вимовляти всі звуки?

Трирічна дитина ще не повинна правильно вимовляти всі звуки рідної мови, проте має чути правильну чітку вимову від дорослих, але в жодному разі не «сюсюкання».

Коли звертатися до вчителя-логопеда, якщо у дитини порушена звуковимова?/Чи може дитина сама «виговоритися»?

Якщо дитині минуло 4 роки, а вона не вимовляє основні групи звуків, то думка, що дитина «виговориться» є хибною. Слід якомога швидше звернутись до фахівців.

Дитині вже 2 роки, а вона ще не говорить… Що робити?

Це може свідчити про наявність у малюка затримки мовленнєвого розвитку (ЗМР). Потрібно вжити таких заходів:

• перевірити слух дитини, зробивши аудіограму;

• звернутися до невропатолога та логопеда, щоб визначити, чи є органічне ураження центральної нервової системи, зокрема мовленнєвих центрів кори головного мозку;

• з’ясувати стан інтелекту в кабінеті дитячого психолога, дефектолога чи психіатра.

Яким має бути мовлення дитини перед школою?

Показники мовленнєвої готовності дитини до школи

• Правильна звуковимова.

• Повністю сформована складова структура, у т.ч. багатоскладових слів.

• Вміння виконувати звуковий аналіз слів.

• Багатий лексичний запас, насичений словами різних частин мови.

• Сформована граматична будова (дотримання правил узгодження слів у роді, числі, відмінку тощо).

• Використання складних синтаксичних конструкцій на позначення часових, просторових, причинно-наслідкових відношень.

Коли в садку переводять дітей у логопедичну групу?

Найчастіше логопед обстежує дітей п’ятого року життя (середня група) і скеровує на ПМПК (психолого-медико-педагогічна консультація), яка рекомендує навчання у групі компенсуючого типу для дітей з порушеннями мовлення (логопедична) на певний період. Засідання ПМПК відбувається за відповідним графіком. Дату засідання можна уточнити у вчителя-логопеда.

Які документи потрібні для зарахування дитини в логопедичну групу?

До засідання ПМПК потрібно підготувати такі документи:

1.Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Копія виписки (епікриз) з пологового будинку.

3. Картка стану здоров’я і розвитку дитини (після обстеження всіх спеціалістів).

4. Якщо дитина тривалий час перебувала на обліку у лікарні (лікувалась в стаціонарі) чи отримала посвідчення інваліда, потрібно мати копії виписки з установи, де лікувалась дитина, або копії медичного висновку та посвідчення інваліда.

5. Якщо у дитини не сформоване мовлення чи знижений слух, потрібно мати копію аудіограми чи заключення лікаря-сурдолога.

6. Амбулаторна медична карта.

7. Паспорт батьків, що супроводжують дитину.

Психолого-педагогічне вивчення дітей здійснюється лише у присутності батьків або їх законних представників за їхньою заявою.

Поради батькам:

Не повторюйте за дитиною неправильної вимови звуків.

· Розмовляйте з дитиною, правильно вимовляючи слова.

· Своєчасно виправляйте неправильну звуковимову дитини.

· Якщо мовлення вашої дитини нечітке і незрозуміле для оточення, зверніться до вчителя-логопеда.

· Вірші, чистомовки, скоромовки стануть надійними помічниками у вихованні правильного і виразного мовлення вашої дитини.

Як розвивати мовлення дітей?

1.Спілкуйтеся з дитиною якомога більше, коментуйте свої дії, детально розповідайте про предмети які оточують.

2.Розмовляйте повільно, грамотно і чітко, ні в якому разі не повторюйте неправильну вимову. Пам’ятайте, що малюкові потрібно чути лише правильну мову!

3.Спонукайте дитину до мовлення, ставлячи їй запитання, поступово ускладнюючи їх.

4.Багато читайте малюку, вчіть переказувати, разом вивчайте вірші, вчіть складати цікаві історії за картинками.

5.Кожне незрозуміле слово поясніть дитині. Привчайте дітей до вживання слів відповідно літературної норми!

6.Не втручайтесь в дитячі розповіді, спочатку вислухайте, а потім виправте помилку.

7.Не забувайте хвалити дитину після кожного успіху.

Кiлькiсть переглядiв: 160